Horúčkovité ochorenia sú v plnom prúde a mne sa v správach a emailoch hromadia správy od vás s otázkou “Ako správne dávkovať lieky?”, “Koľko ml mám dať svojmu dieťaťu?” a pod. Prečítajte si, jednoduché tipy, ako tieto situácie zvládnuť bez stresu a ako na dávkovanie liekov pri horúčke.
Základná informácia znie: Lieky dávkujeme u detí vždy podľa VÁHY dieťaťa!!!
Prednostne sa to týka najmä detí od 0 do 24 mesiacov a výpočet platí pri dávkovaní sirupov.
“Prečo to tam je teda uvedené, keď tá dávka nie je, podľa vás, dostačujúca pre moje dieťa?”
Je to z toho dôvodu, že výrobca vychádza z tabuľkových veľkostí dieťaťa a každý rodič vie, že jeho dieťa nemusí byť presný “tabuľkový” prípad. Ďalšou vecou je to, že výrobca udáva dolnú hranicu dávkovania daného lieku, čo pri vysokej horúčke nad 39,5°C nemusí byť dostačujúce.
Uvediem príklad: 6 mesačné dieťa by podľa tabuliek malo vážiť 7,5 kg (dievča) a 7,9 kg (chlapec).1 Vy máte ale doma malú jedáčku, ktorej hmotnosť v 6 mesiacoch je 9 kg. Alebo naopak máte doma drobné dievčatko, ktorého pôrodná váha tiež nebola úplne tabuľková a v 6 mesiacoch váži iba 6 kg.
Ak by ste volila dávkovanie podľa tabuľky – vaša 9 kg jedáčka by dostala dávku lieku nižšiu, čím by jej nemusela vôbec zabrať, príp. by zabrala iba na kratšiu dobu a vaše drobné 6 kg dievčatko by dostalo dávku vyššiu, ktorá by síce zabrala, ale pri opakovanom podávaní lieku by mohlo dôjsť k predávkovaniu.
Chápeme sa? Veľa detí naozaj nie je tabuľkových, a preto, ak chcete, aby lieky na zníženie horúčky mali svoj požadovaný efekt a neprišlo k predávkovaniu dieťaťa, riaďte sa pri podávaní lieku váhou svojho dieťaťa.
Každý rodič je v strese, ak jeho dieťa má vysokú teplotu a v rýchlosti nevedia, ako správne dávku vypočítať. Odporúčané dávkovanie prípravkov:
1. Dávkovanie lieku s obsahom účinnej látky Paracetamol je 10 – 15mg/kg váhy dieťaťa/na dávku.
Paracetamol môžete dávkovať každých 4 – 6 hodín, a podať môžete max. 4 dávky za 24 hodín a max. dávku 60 mg na kilo za 24 hodín.2
2. Dávkovanie lieku s obsahom účinnej látky Ibuprofen je 5-10mg/kg váhy dieťaťa/na dávku. Dávkovať môžete každých 6 – 8 hodín, maximálna dávka však nesmie prekročiť dávku 40 mg na kilo váhy na deň. Ibuprofen sa dávkuje aj podľa výšky telesnej teploty: do teploty 39,2°C podávajte 5mg na kilo a dávku, pri teplote vyššej môžete podať 10mg na kilo a dávku. Ibuprofenové prípravky sa odporúčajú deťom nad 7 kíl alebo starším ako 3 mesiace pri dostatočnom príjme tekutín.3
Pred výpočtom si vždy skontrolujte, koľko mg v 1 ml obsahuje váš produkt, ktorý máte doma, keďže sa jednotlivé produkty môžu od seba líšiť (najmä, ak žijete v zahraničí).
Dávku pre vaše dieťa vypočítate jednoduchým výpočtom:
Napr.
Liek proti horúčke obsahuje 24 mg v 1 ml paracetamolu.
Vaše dieťa váži 8 kg.
Vaše dieťa by malo dostať 10 mg na 1 kg svojej hmotnosti = 80 mg.
Výpočet: 80 : 24 = 3,3 ml.
Vaše dieťa by malo dostať 3,3 ml daného prípravku pri zvýšenej teplote do 39,2°C.
Ak má vaše dieťa horúčku nad 39,2°C môžete počítať s vyššou dávkou 15 mg na kilo váhy.
Výpočet:
Dieťa má 8 kg x 15 mg = 120 mg.
120 (požadovaná dávka) : 24 (dávka v 1 ml prípravku) = 5 ml prípravku (má dieťa dostať).
Častokrát sa stretávam aj s tým, že rodičia sa boja podať dávku, ktorú si vypočítali, pretože sa líši od údaja na krabičke. Netreba sa naozaj toho obávať, pretože váha dieťaťa nikdy neklame a keď si skontrolujete, koľko kíl má vaše dieťa a koľko mg je v 1ml prípravku, tak vypočítate správnu dávku.
Čo sa týka kombinovania týchto dvoch účinných látok, odporúča sa vždy začať liekmi s obsahom Paracetamolu, pretože sú vhodné od narodenia a sú šetrnejšie k detskému organizmu.
Ak ale horúčka neklesá a je potrebné podať lieky skôr ako po 4 hodinách (a iné nefarmakologické postupy tiež zlyhali), tak môžete krátkodobo pristúpiť k striedaniu liekov s inou účinnou látkou (Paracetamol a Ibuprofen), no podávanie Ibuprofenových prípravkov by ste mali vždy prekonzultovať s pediatrom, najmä ak ide o deti mladšie ako 3 mesiacov, deti s hmotnosťou nižšou ako 7 kg, príp. u detí s poruchami obličiek, pri zvracaní a hnačke.
Otázok na to, kedy znižovať horúčku, ako, kedy je ten správny čas podať lieky, kedy ešte môžete čakať, ako je to s tými zábalmi, čo ak dieťa dostane febrilné kŕče, ako správne zareagovať a mnoho ďalšieho som pre vás spracovala v kompletnom Manuály na zvládnutie horúčky u bábätiek a detí, kde nájdete všetko potrebné informácie.
Ak chcete vedieť okrem dávkovanie liekov pri horúčke, ako správne reagovať pri vysokej teplote, ako znižovať teplotu, kompletné informácie nájdete v Manuáli na zvládnutie teploty u bábätiek a detí, teraz za uvádzaciu cenu >>.