Horúčka je jedným z najčastejších príznakov choroby u detí, a preto je prirodzené, že rodičia túžia uľaviť svojmu dieťaťu od ťažkostí. Snažia sa nielen zmierniť bolesť svalov, kĺbov a hlavy, ale aj predchádzať komplikáciám súvisiacim s horúčkovitými ochoreniami, ako je dehydratácia a febrilné kŕče. Avšak, lieky určené na zníženie horúčky s obsahom Paracetamolu a Ibuprofenu, sú jednou z najčastejších príčin otráv u detí do 5 rokov. Prečo a ako k ním dochádza?
Možno to znie až necitlivo, ale k zlyhaniu pri podaní lieku dochádza zo strany rodičov, pre ktorých situácie, keď ich dieťa trápia vysoké horúčky, môže byť veľmi stresujúca. Dôvody, prečo dochádza k otrave liekmi na zníženie horúčky:
Robte si presný záznam o podávaní liekov každému chorému dieťaťu v domácnosti zvlášť, zahŕňajúci informácie o dávkovaní, druhu lieku a čase podania. Takto si udržíte prehľad o liekoch podávaných vašim deťom a minimalizujete riziko nesprávneho dávkovania liekov. Skladujte lieky v uzatvárateľnej skrini a po každom podaní ich bezpečne uzavrite a uložte, aby boli mimo dosahu detí. Komunikujte s ďalšími opatrovníkmi dieťaťa o podaných liekoch, spolu s informáciami o čase a dávkovaní, aby ste predišli opakovanej dávke alebo prehliadnutiu liekov. Naučte sa rozpoznať, kedy a v akej dávke podať ďalšiu dávku lieku po vygrcaní/vykakaní. Tento špecifický postup detailne nájdete v ďalšom článku na blogu.
Aby ste mali presný prehľad o tom, akú dávku podať, ako si vypočítať správnu dávku, pripravila som pre vás Ťahák na podanie lieku proti teplote + Záznam podávania liekov, aby sa u vás nikdy nestalo, že pre chybu v podávaní liekov budete musieť vyhľadať lekársku pomoc. Myslite na to, že prevencia je vždy lacnejšia ako liečba.
Zvážte vek dieťaťa: pri deťoch do 6 mesiacov veku je vždy potrebné kontaktovať lekára, ak nastane chyba pri podaní lieku. Pri jednorazovej vyššej dávke lieku proti teplote nie je dôvod na paniku, avšak je dôležité vedieť, ako postupovať v prípade neštandardnej situácie. Nikdy nevyvolávajte zvracanie u malých detí pri podozrení na predávkovanie, pretože to môže zvýšiť riziko dusenia. Sledujte stav dieťaťa, najmä jeho vedomie, zmeny v správaní a životné funkcie, aby ste mohli reagovať v prípade potreby.
Pri podaní vyššej dávky ako 100 mg na kilogram váhy dieťaťa (bežná dávka je 10-15 mg/kg/dávku), je nevyhnutné kontaktovať pediatra, zavolať 155 alebo sa obrátiť na Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) na čísle 02/5477 4166, ktoré má nepretržitú 24-hodinovú službu. Pripravte si kartičku poistenca dieťaťa a obal od konkrétneho lieku, aby ste vedeli odpovedať na otázky.
Upozornenie: V tomto článku sa venujem náhodným otravám u detí do 5 rokov zapríčinené nesprávnym dávkovaním alebo manipuláciou. Suicidálne predávkovanie sa liekmi proti teplote u detí starších ako 10 rokov je samostatná téma, ktorej sa budem venovať v budúcnosti.