Trampolíny sú príjemným spestrením pobytu vonku. U detí sú veľmi obľúbené, no bohužiaľ s prichádzajúcim ročným obdobím, sa zvyšuje aj počet úrazov u detí, ktoré sú spôsobené práve trampolínou. Aká je prevencia úrazov na trampolíne?
Podľa štatistík Národného ústavu detských chorôb v Bratislave, na urgentný príjem najčastejšie prichádzajú rodičia s deťmi predškolského a mladšieho školského veku, no výnimkou nie sú ani najmenšie detičky vo veku 2 rokov.
“Časté sú zlomeniny predlaktia, lakťa alebo predkolenia, ale aj stavcov a úrazy hlavy neraz aj so zakrvácaním do mozgu. Zvlášť nebezpečné je, ak sa malé deti hrajú na trampolíne bez dozoru rodičov alebo len v sprievode starších súrodencov. Tiež, ak naraz skáče na trampolíne viac detí vrátane najmenších, ktorým chýba stabilita aj pri samotnom chodení.” uviedol MUDr. Marcel Brenner, primár oddelenia urgentného príjmu v NÚDCH Bratislava. 1
Poranenia, ako sú modriny viete ošetriť a zvládnuť doma, často však zranenie vyžaduje hospitalizáciu, pretože zlomeniny či úrazy hlavy sú závažné a je potrebné chirurgické riešenie, či sledovanie na jednotke intenzívnej starostlivosti.
To, ako správne zafixovať zlomeninu, alebo ako postupovať pri vyvrtnutom členku, čo sledovať, ak si dieťa poraní hlavu sa môžete dozvedieť v RÝCHLOKURZE PRVEJ POMOCI DEŤOM.
Detské kosti a kĺby sú slabšie, krehkejšie a deti nevedia dostatočne koordinovať svoje pohyby. Svetové pediatrické a detské ortopedické spoločnosti neodporúčajú trampolíny deťom mladším ako 6 rokov. Najmä nie trampolíny v jumping parkoch a arénach, kde sú skákacie časti pevnejšie ako na domácich trampolínach.
,,Dieťa padajúce po odraze nadol je ťahané smerom dolu gravitačnou silou. A zároveň rodič alebo staršie dieťa skočí na trampolínu a odráža sa nahor. Tieto proti sebe pôsobiace sily majú často za následok to, že dochádza k zlomeninám, mnohokrát komplikovaným,“ hovorí MUDr. Martin Lindák, lekár Kliniky detskej chirurgie LF UK a NÚDCH2. Až 75 % úrazov sa stáva práve preto, že v trampolíne dôjde k stretu dvoch a viac detí.
Na prevenciu netreba zabúdať. Je ťažké odoprieť deťom tak zábavné veci, ako je trampolína, no vysvetľovaním, správnou edukáciou, ako sa na trampolíne správať a najmä neustálym dozorom, dokážete nepríjemné nehody minimalizovať.
Ak už k úrazu dôjde, je nevyhnutné vedieť správne zareagovať. Téme trampolín, prevencii, zásadám bezpečnosti v rôznych situáciách, ktoré sa môžu stať počas leta, aj samotnej prvej pomoci sa venujem v mojom online Rýchlokurze prvej pomoci deťom, ktorý je teraz spolu s Letný špeciálom za skvelú cenu.
Vďaka Rýchlokurzu budete mať všetko potrebné o prvej pomoci a prevencii k dispozícii 24 hodín, 7 dní v týždni, kdekoľvek na svete vždy pri sebe.
Použité zdroje: