Horúce letné dni môžu byť náročné pre nás všetkých, no najviac pre našich najmenších. Vysoké teploty prinášajú mnoho rizík, od dehydratácie až po úpal. V tomto článku sa pozrieme na to, čo všetko nám počas horúcich dní hrozí a poviem vám niekoľko užitočných tipov, ako tieto dni zvládnuť a predísť komplikáciám spôsobeným teplom.
⚠️ Dehydratácia vznikne rýchlejšie, ako si myslíte, najmä u novorodencov a malých detí, ktoré sú najviac ohrozené. V domácej lekárničke majte vždy pripravený rehydratačný roztok.
Prevencia: Pravidelne podávajte tekutiny, vyhnite sa pobytu na priamom slnku a sledujte príznaky dehydratácie.
⚠️ Úpal a úžeh môžu nastať v dôsledku vysokých teplôt, nevyvetraných miestností, auta, kúpaliska, či rozpáleného stanu. Pri úžehu spáleniny od slnka ošetrite kys. panthenovou alebo aloe vera.
Prevencia: Deti do 6 mesiacov nesmú byť vystavené priamemu slnku. Staršie deti by mali byť chránené krémom s vysokým UV faktorom a nosiť ochranný odev.
⚠️Topenie – aj v malom bazéniku sa dieťa môže utopiť. U väčších detí hrozí riziko topenia sa z dôvodu precenenia svojich schopností, alebo vplyvu alkoholických či omamných látok.
Prevencia: Neustály očný kontakt s dieťaťom pri vode je nevyhnutný. Dbajte na bezpečné správanie pri plávaní a zabráňte konzumácii alkoholu alebo drog.
⚠️ Mdloba sa môže objaviť pri dlhšom státi, počas cesty MHD alebo v dusných miestnostiach. Dôvodom môže byť nedostatok tekutín alebo stravy.
Prevencia: Zabezpečte dostatočný príjem tekutín, ľahkú stravu a vyhnite sa prehriatiu. Pri mdlobe je nevyhnutné dieťa preniesť do chladnejšej miestnosti, uvoľniť odev, ovlažiť vlažnou vodou, ponúknuť dostatok tekutín po dúškoch a oddych.
⚠️ Rozpálené ihriská, piesok, šmykľavky, voda v hadici a v striekacích pištoliach do bazéna môžu spôsobiť popáleniny u detí, častokrát veľmi vážne, i keď samozrejme neúmyselné.
Prevencia: Pred použitím ihrísk sa uistite, že preliezky nie sú príliš horúce. Vždy používajte vhodnú obuv a vhodné oblečenie.
Fyzická aktivita: V teple sa všetci šetrite. Ak chcete ísť na prechádzku do lesa, k vode, kde je chládok, tak áno. Aktivity ako bicyklovanie alebo korčuľovanie plánujte na skoré ráno alebo neskôr večer.
Dehydratácia je stav, keď má organizmus nedostatok vody. Tu sú situácie, kedy sú nároky na príjem tekutín zvýšené:
💧 pri horúčke
💧 pri hnačke, zvracaní, nadmernom močení
💧 pri potení (počas leta, pri športovaní)
💧 pri vyššej teplote prostredia (počas leta – úpal a úžeh)
💧 pri popáleninách alebo obarení
💧 pri zrýchlenom dýchaní (respiračné ťažkosti)
💧 pri úraze, krvácaní, šoku.
🔴Smäd – najčastejší príznak,
🔴Tmavý koncentrovaný moč – menej pocikaných plienok(u detí do 1 roka menej ako 6 plienok, väčšie deti močia menej často), moč môže zapáchať,
🔴Suché pery, jazyk a sliznice – znížená pružnosť kože,
🔴Vpadnutá veľká fontanela (mäkká jamka na vrchu hlavičky) u detí do cca 4 mesiacov,
🔴Bolesť hlavy,
🔴Podráždenosť dieťaťa,
🔴Menej sĺz pri plači, menej slín,
🔴Vpadnuté oči,
🔴Bledá koža, studené koncové časti tela (prsty, ruky, nohy, nos), predĺžený kapilárny návrat (zisťuje sa stlačením prsta),
🔴Zmena vedomia – dieťa je unavené, nereaguje, je malátne, nemá záujem o okolie,
🔴Zrýchlené dýchanie a pulz.
Dodržiavanie týchto rád a preventívnych opatrení vám pomôže zabezpečiť, aby vaše deti prežili horúce dni v bezpečí a pohodlí. Starostlivosť o hydratáciu, ochranu pred slnkom a zodpovedné správanie pri vode sú kľúčové faktory na minimalizáciu rizík spojených s vysokými teplotami. Ak chcete vedieť viac o tom, ako podať prvú pomoc, je tu pre vás online Rýchlokurz prvej pomoci deťom.