Vianoce a oslava príchodu nového roka so sebou prinášajú nielen to krásne a príjemné, ale súvisia s nimi aj nástrahy, ktoré, nielen deťom, môžu spôsobiť nemalé problémy. Niektoré môžu dokonca ohroziť aj život našich najmenších. Vytvorila som pre vás prehľad nástrah, ktoré môžu nastať počas vianočných sviatkov. Aby ste vedeli, čo robiť a ako zareagovať v danú chvíľu, lebo je lepšie byť pripravený ako potom panikáriť.
Príprava vianočného jedla je spojená s rizikom popálenín u detí. Môžu na seba stiahnuť horúci olej, chytiť rozpálený plech, vyliať na seba horúcu polievku. Najdôležitejšia je vždy prevencia. Ak k popálenine dôjde, je potrebné ju okamžite chladiť studenou vodou, následne ošetriť podľa rozsahu. Začervenanie môžete ošetriť doma aplikáciou prípravku s obsahom panthenolu alebo aloe vera. Ak je popálenina rozsiahlejšia a dieťa je pri vedomí, prekryte ju potravinovou fóliou a choďte na ošetrenie. Ak je popálenina rozsiahla (5 a viac dlaní dieťaťa), alebo je popálená tvár, krk, príp. je dieťa v bezvedomí, okamžite volajte 155 a zahájte KPR.
Nebezpečenstvo hrozí najmä detičkám, ktoré začínajú chodiť a potrebujú oporu. Môžu na seba stiahnuť obrus, kde môže byť položená horúca káva, jedlo, a pod. Na nižších stolíkoch máme často horiace sviečky, ktoré dieťa môžu zaujímať a hrozí riziko popálenia sa, príp. dieťa na seba môže vyliať horúci glej zo sviečky alebo sa od sviečky zapáli oblečenie dieťaťa.
Je to síce často spomínaná nepríjemná náhoda, no nie je nebezpečná. Ak sa kosť nalepí na podnebie alebo na zadnú časť nosohltana, jednoducho dajte dieťaťu kus tuhšej stravy alebo mu dajte piť. Ak by sa kosť zapichla, platí rovnaké pravidlo. Pocit nepríjemného dráždenia môže pretrvávať aj viac ako hodinu. Nie je však nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, kosť je priehľadná a malá a zrejme ani ORL lekár by ju nevidel. Dajte tomu čas viac ako hodinu. Až po tomto čase, ak pocity pretrvávajú, vyhľadajte lekársku pomoc.
Nielen oriešky samotné, ale aj v koláčikoch, hrozno, cukríky, suché čajové pečivo a mnoho ďalšieho je veľkým rizikom dusenia sa dieťaťa. Dôležitá je prevencia, aby sa dieťa k týmto jedlám nedostalo, aby bola dodržaná zásada jedenia v pokoji, správneho servírovania a pod. Ak k duseniu príde, je potrebné okamžite zareagovať a dať 5 úderov medzi lopatky a 5 stlačení hrudníka u detí do 12. mesiacov, príp. u starších Heimlichov manéver.
Nikto nechce svoje dieťa otráviť jedlom, no časté pojedanie, mixovanie rôznych druhov jedla, majonézový šalát, pokazená plnka v koláči, to všetko môže spôsobiť tráviace ťažkosti v podobe vracania a hnačiek. Dôležité je myslieť na riziko dehydratácie, najmä u menších detí. Začnite s rehydratáciou čo najskôr pomocou rehydratačného roztoku, ktorý si viete urobiť aj doma (voda, soľ, cukor, sóda bikarbóna, príp. aj džús na dochutenie), návod si môžete stiahnuť zdarma >>.
Pevne verím, že žiadny rodič nedá malému dieťaťu zámerne alkohol, no určite poznáte niekoho, kto sa netají príbehom z detstva o vypití pohárikov po návšteve. Áno, deje sa to a deti môžu využiť chvíľu, keď vy dospelí idete návštevu odprevadiť a dieťa medzitým dopije všetky nedopité poháre. Aj malé množstvo alkoholu, môže znížiť hladinu cukru v krvi, preto je potrebné dieťaťu cukor do organizmu dodať. Sledujte stav vedomia dieťaťa, príp. vyhľadajte lekársku pomoc. Predpokladám však, že dieťa nevypije také množstvo alkoholu, ktoré by spôsobilo stratu vedomia. Preto vždy povedzte návštevám, aby svoje poháre dopili ;-).
Svetielka detičky veľmi lákajú, sú však pre ne nebezpečnou “hračkou”. Dieťa môže kábel od svetielok dať do úst, príp. môže chytiť porušený kábel, ktorý je v sieti a dieťa zasiahne elektrický prúd. V rámci prvej pomoci sa dieťaťa nikdy nechytajte! Najskôr je potrebné prerušiť prívod elektriny (vypnite poistky, vypínač, vyberte ich zo zásuvky). Skontrolujte vedomie a dýchanie dieťaťa, ak je v bezvedomí a nedýcha, začnite s KPR, volajte 155. I keď sa vám dieťa javí v poriadku, každé dieťa po zasiahnutí el. prúdom musí byť vyšetrené lekárom!
Pri rane na koži, ktorá krváca, je vždy prvoradé vytvoriť tlak na krvácajúcu ranu a po zastavení ju prekryť gázou a obväzom, príp. leukoplastom – záleží od rozsahu. Ak je rana na tvári alebo je rozsiahla, je potrebné vyhľadať lekára, pretože bude zrejme potrebné ranu zašiť alebo stiahnuť steristripmi (tie si môžete kúpiť aj v lekárni a mať doma). Ak príde k poraneniu jazyka, platí rovnaké pravidlo vytvorenia tlaku pomocou zrolovanej gázy. Jazyk sa šije len vo veľmi ojedinelých prípadoch. Potrebné ale je myslieť na riziko dehydratácie u dieťaťa, pretože poranenie v ústach je nepríjemné a dieťa môže odmietať stravu a tekutiny. Strava by mala byť tiež šetriaca, aby nedochádzalo k opätovnému krvácaniu a infekcii rany. Ak máte doma malé dieťa, krehké ozdoby vešajte vyššie, príp. ich na pár rokov odložte do skrine.
Ak ihličie oko iba podráždilo, oko vykvapkajte kvapkami do oka (O-Septonex, Ocuflash). Ak je v oku ihličie zapichnuté – oko voľne prekryte a vyhľadajte očného lekára. Nedovoľte dieťaťu si oko žmoliť. Pád stromčeka na dieťa – stromček vždy zabezpečte proti pádu.
Šťava, ktorá vyteká po odtrhnutí listov môže dráždiť citlivú pokožku. Ak si dieťa prejde znečistenými rukami oči, môžu zostať tiež podráždené a začervenalé. Po požití hrozí riziko tráviacich ťažkostí. Potrebné je pokožku dôkladne umyť mydlom a vodou, oko vypláchnuť jemným prúdom vody, ak sa šťava dostala do úst, tiež ich vypláchnite. Ak máte podozrenie na požitie väčšieho množstva, volajte Národné toxikologické informačné centrum.
Červené bobule sú pre deti lákavé. Samotné bobule však nie sú toxické. Nebezpečné je ihličie tisu, ktoré ovplyvňuje činnosť srdca dieťaťa. Na imele sú jedovaté listy.
Sú netoxické, no môžu uviaznuť v dýchacích cestách a môžete skončiť v nemocnici, kde ich bude potrebné vybrať. Silica gél vrecká sú súčasťou balení, kde je potrebné pohlcovať vlhkosť (kožené predmety a pod.).
Gombíkovú batériu dieťa ľahko prehltne a môže spôsobiť prepálenie pažeráka a veľkých ciev. Nikdy túto situáciu nepodceňujte a na pohotovosti sa nenechajte odbiť. Ak je batéria už v žalúdku, tak si s ňou žalúdočná kyselina poradí.
Magnetky sú súčasťou hračiek a v prípade menej kvalitných hračiek z nich môžu vypadnúť. Pozor aj na drobné magnetické guľky zo stavebnice. Ak dieťa prehltne jednu magnetku, nie je to problém. Ak ich prehltne 2 a viac, ide o závažnú život ohrozujúcu situáciu a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc (i keď je dieťa v poriadku a nemá žiadne ťažkosti).
Prskavky dosahujú vysokú teplotu, preto iskra môže poškodiť zrak, príp. spôsobiť popáleniny, ak sa ich dieťa dotkne, príp. sa mu od horiacej prskavky zapáli oblečenie. Pri deťoch je všetko možné a je potrebné myslieť aj na to, že dieťa z prskavky môže aj ochutnať. V tom prípade volajte do Národného toxikologického informačného centra a oni vás budú navigovať, ako ďalej postupovať. Vhodné je mať doma čierne aktívne uhlie.
Petardy nepatria do rúk deťom. Nevedia, ako s nimi zaobchádzať, neodhadnú čas potrebný na ich odhodenie, nedodržia zásady bezpečnosti a môžu im vybuchnúť v ruke a spôsobiť tržné poranenia, amputáciu prstov či končatín a popáleniny. Tieto poranenia patria do rúk odborníkom. V tomto prípade je najdôležitejšia prevencia.
Naháňačky, skákanie, nové prostredie, kamaráti, zábava – vzniká tak veľké riziko úrazov u detí. Vždy sa riaďte celkovým stavom dieťaťa. Sledujte jeho správanie, aktivitu a chuť k jedlu.
Ak po páde dieťa reaguje, je pri vedomí a dýcha, je potrebné ho vyradiť z aktivity, ísť do chaty a sledovať. Ak dieťa nereaguje, leží na bruchu, je potrebné ho otočiť v jednej osi, skontrolovať dýchanie a ak nedýcha, začať KPR, privolať horskú službu. Zlomeniny je potrebné fixovať obväzom, trojrohou šatkou, oblečením a vyhľadať lekársku pomoc.
Choroba si nevyberá dátum, a preto vás horúčka môže prekvapiť kedykoľvek (hlavne počas sviatku a v nočných hodinách). Dôležité je horúčku správne manažovať fyzikálnym chladením, liekmi a v prípade kŕčov dbať na bezpečnosť dieťaťa, volať 155 (ak sú kŕče prvýkrát alebo trvajú dlhšie ako 5 minút), sledovať čas a charakter kŕčov, ak máte s kŕčmi skúsenosť, podajte Diazepam, ktorý máte naordinovaný od lekára vášho dieťaťa.
Využite najskôr domáce metódy, nie je potrebné hneď stresovať. Majte v domácej lekárničke lieky na zníženie horúčky, fyziologický roztok/sprej na riedenie hlienov, pri malých deťoch odsávačku na hlieny, teplomer, čierne uhlie.
Nestresujte sa. Ani vy dospeláci, ani vaše deti. Myslite aj na vašich najmenších, pretože aj veľa stimulov ich dokáže rozrušiť a spôsobiť problémy pri zaspávaní, podráždenosť a plačlivosť.
Ak chcete byť viac v pohode, pomôcť vám môže aj absolvovanie kurzu PRVEJ POMOCI. Zvoliť si môžete formu online ale aj offline, celú aktuálnu ponuku nájdete tu >>. Ak chcete darovať užitočný darček, ktorý môže zachrániť život, darujte DARČEKOVÝ POUKAZ NA KURZ – Kým zavoláte záchranku alebo Rýchlokurz prvej pomoci. Šťastné a veselé Vianoce prežité v zdraví!