Ako dostať hlieny z pľúc?

Ako dostať hlieny z pľúc?

K nástupu do školských zariadení, neodmysliteľne patrí aj nástup respiračných ochorení u detí. Soplíky, ktoré zatekajú, boľavé hrdlo a vrchol pyramídy uzatvára zahlienenie pľúc, ktoré sa prejavuje vlhkým produktívnym kašľom. Aby toho nebolo málo, starší súrodenec tento “darček” posunie aj mladšiemu bábätku doma a vás čaká zopár neprespaných nocí. Najhoršie to býva najmä ráno, kedy máte pocit, že hlieny v pľúcach “stoja” a vy neviete, ako by ste dieťaťu pomohli s ich vykašľaním. 

Existuje jednoduchá a účinná technika

Ak ste sa s touto situáciou už niekedy stretli a nevedeli ste, ako dieťaťu, ale aj vám samotným, príp. partnerovi pomôcť, tak vám prezradím jednoduchú a účinnú techniku. Používali sme ju denne na detskom ARE pri každom pacientovi napojenom na dýchací prístroj, u každého dieťaťa, ktoré bolo prijaté s RS vírusom či iným respiračným ochorením. V Saudskej Arábii na ARE sme na to mali špeciálne vyškolených respiračných terapeutov.

Technika, ktorá zaručene uľahčí vášmu dieťaťu vykašľať hlieny z pľúc, sa nazýva HRUDNÁ REHABILITÁCIA. V zahraničnej literatúre sa môžete stretnúť aj s pojmom perkusie hrudníka. Ide o metódu, ktorá je jednoduchá, príjemná, zdarma a postačia vám k nej iba vaše ruky. Nič viac totiž nepotrebujete.

Príjemná pomoc v boji s hlienmi

Nepoznám dieťa, ktoré by pri tejto technike plakalo, či dieťa, ktorému by to bolo nepríjemné. Čo je pri riešení kašľa a soplíkov až takmer nepredstaviteľné, že áno? Techniku hrudnej rehabilitácie môžete robiť kedykoľvek a kdekoľvek. A čo je najlepšie, je vhodná pre všetky vekové kategórie. Môžete ju robiť rovnako novorodencovi, ako aj babičke.

V čom spočíva technika hrudnej rehabilitácie?

Technika spočíva vo vytváraní vibrácií v hrudnej stene rukou alebo oboma rukami. Vhodné je, ak je osoba v miernom predklone, čiže, ak máte bábätko na rukách, či v nosiči na sebe, alebo vtedy, ak vaše dieťa sedí na sedačke a pozerá rozprávku. Dokonca to viete urobiť aj sami sebe, ak si jednou rukou “vyklepete” jednu polovicu hrudníka a potom ruky vymeníte.

Táto technika sa môže robiť aj pomocou rôznych vibračných prístrojov, no u malých detí to neodporúčam pre malé množstvo podkožného tuku, čo môže spôsobiť nepríjemné až bolestivé údery prístroja na rebrá a aj preto, že plocha hrudníka je v porovnaní s prístrojom veľmi malá.

Kedy nie je vhodný čas na hrudnú rehabilitáciu?

Hrudnú rehabilitáciu nikdy nerobte po jedle, pretože vplyvom vibrácií, môže dôjsť k refluxu, čiže spätnému návratu stravy do pažeráka, a zvyšuje sa riziko vdýchnutia stravy/mlieka do pľúc. Takisto ju vykonávajte najneskôr jednu hodinu pred spánkom, aby dieťa malo dostatočný čas na vykašľanie hlienov.

Ako ešte zvýšiť efektivitu vykašliavania hlienov?

Najvhodnejšie je spojiť hrudnú rehabilitáciu s inhalovaním či naparovaním, kedy sa hlieny zrieďujú. Ak máte v inhalátore lieky podporujúce vykašliavanie, tzv. expektoranciá, tak je to ešte väčšia výhra pre vás. Najväčší efekt môžete pozorovať ráno po prebudení, kedy je v pľúcach nahromadených najviac hlienov kvôli pôsobeniu gravitácie počas spánku a pre nižšiu schopnosť vykašliavania.

Veľká pomoc pri zahlienení dieťaťa

Ja na hrudnú rehabilitáciu nedám dopustiť. Robím to dcére pri každom respiračnom infekte a robím to aj sama sebe, keď si idem pľúca vykašľať. Hrudnou rehabilitáciou môžete zachrániť vaše bábätko pred nutnosťou hospitalizácie. Toto riziko hrozí najmä malým bábätkám, ktoré sa málo hýbu, viac ležia a hlien má tak priestor na ukladanie v pľúcach. Deti sa potom ľahšie zadýchajú pri jedení, čím neprijímajú dostatok mlieka, a pre nízky príjem nemajú dostatok energie na vykašliavanie hlienov. Malé bábätká je preto dôležité pri respiračných ochoreniach aj polohovať, ale o tom niekedy nabudúce v ďalšom článku.

Technika pomôže dostať hlieny z pľúc, avšak nie je veľmi známa

Vďaka projektu SESTRIČKA ONLINE som techniku hrudnej rehabilitácie naučila už veľa mamičiek, ktoré to už berú ako rutinnú techniku pri respiračných ťažkostiach ich detí. A to je pre mňa tou najväčšou odmenou. Čo ma však prekvapuje, že túto jednoduchú a účinnú techniku nepoznajú mnohí zdravotnícki pracovníci a lekári pre deti a dorast, ktorí majú deti s respiračnými ochoreniami denne vo svojich ambulanciách.

Pomôžte mi šíriť techniku hrudnej rehabilitácie do sveta zdieľaním, aby každá mamina vedela pomôcť svojmu dieťaťu vykašľať hlieny z pľúc a skrátil sa tak čas strávený doma so soplíkmi a kašľom. A ak chcete vedieť detailnejšie informácie o tejto technike a názorný videonávod, venujem jej jednu celú časť v mojich Videonávodoch, ako poraziť sople a kašeľ.

videonávody sestrička online