Toto je tretí zo série článkov Konvičkovanie a preplach nosa. V druhom článku ste si mohli prečítať aký roztok používať a praktický postup preplachovania nosa. V treťom článku nájdete odpovede na najčastejšie otázky a obavy ohľadom konvičkovania, vedľajšie účinky, ale aj nepríjemné pocity spojené s preplachom, ktoré môžete mať.
Pri akútnych zápaloch stredného ucha je konvičkovanie kontraindikované. Štúdie ale popisujú, že v rámci prevencie opakujúcich sa zápalov stredného ucha, majú preplachy nosa fyziologickým roztokom pozitívny efekt a infektov je menej, príp. si nevyžadujú antibiotickú liečbu v porovnaní s deťmi, ktoré v rámci prevencie zápalov nevykonávajú preplachy nosovej dutiny.
“Tieto údaje naznačujú, že NSI (fyziologický roztok) by sa mal zvážiť pri terapeutickom manažmente detí s opakujúcimi sa zápalmi stredného ucha a mal by sa rutinne predpisovať ako denná doplnková liečba na zníženie akútnych infekčných exacerbácií u pacientov so sklonom k otitis. Presné edukovanie rodičov je rozhodujúce, aby sa zlepšila účinnosť liečby”.1
Výskum zistil, že preplachovanie nosa u detí, ak je vykonávané podľa pokynov, je vo všeobecnosti bezpečné. Niekoľko pravidelných užívateľov má mierne vedľajšie účinky, ako je podráždenie nosa a štípanie. Môže sa tiež objaviť krvácanie z nosa, ale sú zriedkavé. Zníženie množstva soli vo vašom roztoku, menej časté preplachy a zmena teploty vody môže pomôcť znížiť vedľajšie účinky. Rizikom je iba kontaminovaná a neudržiavaná nádoba na preplach a kontaminovaná voda z vodovodu. Niektoré vody z vodovodu obsahujú nízke hladiny organizmov – ako sú baktérie a prvoky, vrátane améb, ktoré môžu zostať nažive v nosových priechodoch a spôsobiť potenciálne vážne infekcie.2
Preplachy nošteka u malých bábätiek sa môžu tiež robiť, ale technika je mierne odlišná. Môžete zvoliť zrieďovanie hlienov formou spreja alebo kvapiek fyziologického roztoku a následného odsatia odsávačkou. Deti do 3 – 4. mesiacov nie sú schopné držať si hlavičku, nemajú dostatočne vyvinutý kašľací reflex a nevedia dýchať ústami, preto by som bola v tomto smere opatrná a konzultovala by som to s lekárom. Našla som postupy preplachovania nosa u bábätiek v polohe na boku, ale ja, ako detská ARO sestra by som mala pred tým obrovský rešpekt a skôr by som volila zriedenie hlienov a následné odsatie ako samotný preplach.
Aplikácia soľného roztoku by sa nemala robiť príliš rýchlo, ale plynulým pohybom. Súčasne je potrebné sledovať jeho odtok cez opačnú nosovú dierku. Rovnaký postup sa aplikuje na druhú nosovú dierku.
Do roka a pol sa má podávať 3 – 5 ml fyziologického roztoku. Po 18. mesiaci veku je možné podať až 10 ml fyziologického roztoku.
Pre maminky = profesionálky alebo ak ste dvaja, je možné súčasne aplikovať fyziologický roztok do jednej dierky a druhú dierku odsávať.3
Samotné konvičkovanie je vhodné pre deti približne od dvoch rokov. Dieťa vie dýchať ústami, smrkať nos a rozumie pokynom. Preplachy nosa však môžete robiť od veku 6 mesiacov, kedy dieťa vie dýchať ústami a má dobre vyvinutý kašľací reflex.
Preplachy nosa a aplikovanie sprejov z fyziologického roztoku sú vhodné pri zväčšenej nosnej mandli. Efektívnejší je však výplach hypertonickým roztokom (viac koncentrovaný slaný roztok), prípadne užívanie steroidových nosových sprejov, ktoré majú vplyv na zmenšenie nosnej mandle a znižujú tak nutnosť operácie.
„Nosové spreje fungujú tak, že čistia nos a/alebo znižujú zápal nielen v nose, ale po celej zadnej časti hrdla až po adenoidy a tonsilárne tkanivo, aby sa zmiernili príznaky,“ „Veľká časť detí, ktoré chrápu a majú ťažkosti s dýchaním, by mohol úspešne zvládnuť ich lekár primárnej starostlivosti pomocou šesťtýždňového intranazálneho fyziologického spreja alebo výplachov nosa ako liečby prvej línie“.4
Pocit pálenia v nose – sa môže vyskytnúť, ak používate nosovú sprchu vtedy, keď sú sliznice v nose podráždené. Môže sa to objaviť, ak je preplachovací roztok príliš teplý alebo príliš studený, ak sa používa čistá voda z vodovodu bez soli, ak sa použije nesprávny pomer miešania soli a vody, alebo ak sa použije soľ v kryštalickej forme a prášok sa úplne nerozpustil vo vode.
Voda zostáva v nose po preplachu – je možné, že v dutinách uviazne voda z výplachu. To sa môže stať, ak sú dutiny opuchnuté alebo ak hlava nie je správne naklonená. Ak máte pocit, že voda uviazla, držte chvíľu vzpriamenú hlavu a skúste sa vysmrkať. Voda by sa mala dostať von.
Infekcia – sa môže vyskytnúť po výplachu nosa, ak sa na opláchnutie nosa použije kontaminovaná voda alebo znečistená nádobka na preplach. Odporúča sa používať prevarená alebo sterilná voda na výplach nosa.
Krvácanie z nosa – sa môže objaviť po výplachu nosa, keď sa z nosa uvoľní zaschnutý hlien alebo krusty, ak sa sliznica poraní o hrot striekačky, ak sa nádobka zatlačí príliš hlboko alebo príliš silno do nosovej dierky. Tieto drobné poranenia môžu viesť k bolestiam a krvácaniu z nosa.
Roztok v hrdle počas výplachu nosa – ak sa počas výplachu nosa dostane tekutina do krku, je potrebné skloniť hlavu viac nadol. Kvapalina potom môže vytiecť z hrdla do úst a dieťa následne vodu vypľuje. Ak zatečie do žalúdka, nič sa nedeje.
Zavalené uši – preplachy nosa môžu vyvolať bolesť uší a kašľanie. Ak pocítite niektorý z týchto príznakov, možno robíte preplach príliš energicky a musíte poľaviť. Niektorí ľudia, ktorí používajú konvičku alebo si robia preplachy nosa, začínajú pociťovať nepohodlie v ušiach alebo Eustachovej trubici. Je to spôsobené zmenami tlaku pri preplachovaní. Ak trpíte vy alebo vaše dieťa podobnými príznakmi, je na mieste upraviť techniku, príp. úplne prerušiť preplachy nosa. Existujú predsa aj iné metódy na zriedenie hlienov a zmenšenie opuchu nosovej sliznice.
Dusenie a kašeľ – príliš energické preplachovanie môže tiež spôsobiť kašeľ. Spôsobí to odtok tekutiny do zadnej časti hrdla a možno aj vniknutie roztoku do dýchacej trubice, čo vyvolá kašľací reflex a dieťa tekutinu vykašle von.5
Pri správnej technike preplachov, voda prechádza z jednej nosnej dierky poza nosovú priehradku do druhej nosnej dierky. Nemalo by dôjsť k zatečeniu roztoku do hrdla. Deti od približne 4. mesiaca majú vyvinutý kašľací reflex, ktorý pomôže vypudiť vodu z dýchacích ciest. Je to prirodzený reflex. Preto, ak sa to deje, je potrebné doladiť techniku preplachovania nosa. Pamätajte, že by ste mali mieriť na zadnú časť hlavy a nie na hornú časť hlavy.
Každé dieťa má tiež vyvinutý aj tzv. diving reflex (potápačský reflex) – kedy mäkké podnebie oddelí nosohltan od zvyšku dýchacích ciest a príde k reflexnému zadržaniu dychu (rovnaký reflex funguje u detí počas baby plávania), takže dieťa si neutopíte.
Uistite sa, že nádobka na preplach zodpovedá veku dieťaťa. Veľmi malé deti techniku preplachov nemusia tolerovať. Vždy je potrebné tomu nechať čas. Najvhodnejšia doba na učenie a tréning, je v čase, ak je dieťa zdravé. Vy tiež nemáte chuť učiť sa niečo nové, ak ste chorí, že áno? U nás sa osvedčil spôsob “ja sama”. Vždy som dcére všetko na preplach pripravila a sledovala jej kroky. Na chyby som ju upozorňovala, aby som zabránila komplikáciám. Asi 2 roky nám trvalo nájsť vhodný roztok, pretože niektoré nám nevyhovovali. Doladenie správneho preplachu tiež trvalo dlhšiu dobu, keďže roztok si do nosa dala, ale nepodržala, aby voda cez druhú dierku pretiekla, pretože jej vadil ten mierny tlak vody v nose. Nie je to vada. Dôležité je, že sa hlien zriedil a vyšiel von. Síce to musela opakovať viackrát, ale hlien bol vonku a to bolo podstatné.
Ďalšou dôležitou vecou je, aby ste išli dieťaťu príkladom. Ak vidí vás, bude vás nasledovať a časom sa to bude chcieť naučiť tiež. U nás zafungovala aj možnosť výberu – buď si noštek vypláchneš alebo ho budeme musieť odsať vysávačom. Nešlo o vyhrážanie sa, ale čistý fakt, že som vedela, že hlien z nosa musí ísť von a je len na nej, ktorý spôsob si vyberie. A hádajte, ktorý spôsob vyhral ;-).
Ak vám konvičkovanie spôsobuje diskomfort, skúste iný roztok, inú nádobku na preplach. Upravte polohu a dajte tomu ešte šancu.
Všetky tieto informácie som našla na dostupných vedeckých a odborných médiách. Odkazy som priložila ku každej informácii. Túto tému som spracovala aj z osobného presvedčenia, že konvičkovanie a preplachy nosa sú úžasným spôsobom na úľavu od upchatého nosa a zmiernenie príznakov ochorení horných ciest dýchacích. A tiež som chcela mať všetky moje presvedčenia aj odborne podložené, aby som mohla v prípade potreby správne argumentovať. Presne tak, ako to teraz pred inými ľuďmi môžete urobiť tiež ;-). Toto bol posledný zo série článkov Konvičkovanie a preplach nosa. Ak chcete vedieť aj ďalšie metódy ako poraziť sople a kašeľ, pozrite si moju ponuku Videonávodov – techniky ako uľaviť deťom pri zahlienení a kašli.